Forum www.naszefutrzaki.fora.pl Strona Główna
Home FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Galerie Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.naszefutrzaki.fora.pl Strona Główna -> Rozmnażanie -> Zasady prawidłowego rozmnażania, skutki rozmnażania wsobnego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nina
Administrator



Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: okolice Poznania

PostWysłany: Pon 15:19, 06 Kwi 2009    Temat postu: Zasady prawidłowego rozmnażania, skutki rozmnażania wsobnego

Sprawa jest bardzo złożona, ale może choć trochę rozjaśnię.
Po pierwsze- dlaczego w ogóle inbred, czyli krzyżowanie w pokrewieństwie bywa szkodliwe. Otóż wiele genów , które dają efekt negatywny jest recesywna( tzn. potrzebne są dwie "złe" kopie genu, aby wyszedł na jaw negatywny efekt, a posiadanie choć jednej " dobrej" nie pozwala tej "złej" kopii ujawnić się). Każdy z nas posiada prawdopodobnie jakiś gen, który w homozygocie recesywnej byłby szkodliwy lub letalny (zabójczy).
Gdy krzyżujemy osobniki spokrewnione ( przykładowo rodzeństwo, które ma statystycznie biorąc 50% wspólnych genów) prawdopodobieństwo spotkania się 2 recesywnych kopii genu wzrasta w porównaniu ze średnią populacji- wynosi 25% w przypadku, gdy obydwoje byli heterozygotami. W miarę dalszego krzyżowania w pokrewieństwie wzrasta homozygotyczność- populacja staje się coraz bardziej podobna do siebie. Efekt zależy od tego, jakie geny miały osobniki wyjściowe, jak je dobrano- taka hodowla może zakończyć się zarówno na trzecim pokoleniu bo było tyle niekorzystnych genów i już zaszła tzw. depresja inbredowa, jak i trwać przez 1000 pokoleń i mieć się doskonale
Wiele hodowlanych populacji gryzoni pochodzi od KILKU dziko złapanych osobników. Skrajnym przypadkiem są chomiki syryjskie ( 1 samica i jej młode) , podobnie jest w przypadku koszatniczek w Europie ( kilka sztuk). W tym momencie wszystkie w hodowli są identyczne genetycznie i jakkolwiek byśmy nie krzyżowali- i tak krzyżujemy zwierzęta o identycznym zestawie genów.
Są także w naturze gatunki czy populacje gryzoni, które są skrajnie jednorodne genetycznie, do tego stopnia, że np. nie odrzucają przeszczepów skóry od innych osobników. Tak jest w wypadku np. Microtus arvalis orcadensis- nornika z Orkney. Zwykle powstają one w warunkach izolacji, np. na wyspach , gdy początek całej populacji dała mała grupka.
W laboratoriach hoduje się do różnych celów szczepy wsobne gryzoni, gdzie chodzi o otrzymanie osobników jak najbardziej jednorodnych genetycznie, lub też o rozmaite cele selekcji ( np. otrzymywanie zwierząt o podwyższonej odporności na raka, różnych zdolnościach uczenia się). Czasem zwierzęta te są potomstwem 1 pary, żyjącej 30 lat temu i mają się świetnie.
Również gdy mamy do czynienia z potomstwem niespokrewnionych osobników możemy W RAZIE KONIECZNOŚCI w miarę bezpiecznie pozwolić na krzyżowanie ich między sobą- prawdopodobieństwo wystąpienia jakichś negatywnych efektów jest minimalne.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Nina dnia Pon 15:19, 06 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pysiunia133




Dołączył: 27 Cze 2009
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łowicz/Grudze Stare

PostWysłany: Pią 16:55, 10 Lip 2009    Temat postu:

dobry artykuł

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nina
Administrator



Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: okolice Poznania

PostWysłany: Pią 17:12, 10 Lip 2009    Temat postu:

dzięki Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.naszefutrzaki.fora.pl Strona Główna -> Rozmnażanie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

"Blades of Grass" Template by Will Mullis Developer News
Regulamin